Kas ir terapija grupā un kāpēc tā bieži ir tik efektīva!?

Terapija grupā ar psihoterapijas speciālisti Gunitu Gudoni 

Terapija grupā jeb grupu psihoterapija ir atzīts kā efektīvs terapijas veids, kas palīdz pārvarēt plašu garīgās veselības un ar atkarību saistītu problēmu loku. Pielietotā grupu terapijas metode ir balstīta plašā personiskajā un profesionālajā pieredzē, kas izstrādāta apvienojot vairākas terapijas tehnikas, lai palīdzētu pārvarēt alkoholismu, atkarības, depresiju, trauksmi, veģetatīvo distoniju, stiprināt attiecības kā arī uzveikt citas dažāda rakstura psiholoģiskas problēmas. 

 Manis izmantotās psihoterapijas tehnikas: 

  • Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT): šī terapija ir vērsta uz negatīvu domu modeļu un uzskatu noteikšanu un mainīšanu, pozitīvā virzienā uzlabojot cilvēka pašsajūtu un dzīvi. 

  • Racionālas emocionālās uzvedības terapija (REUT): šī terapija palīdz cilvēkam identificēt un apstrīdēt neracionālus uzskatus un domas, kas izraisa negatīvas emocijas un neracionālu uzvedību. 

  • Geštaltterapija: šī terapija palīdz cilvēkam koncentrēties uz pašreizējo brīdi un stiprina izpratni un kontroli par savām domām, jūtām un uzvedību. 

  • Eksistenciālā terapija: šī terapija palīdz klientiem identificēt un izprast viņu problēmu cēloņus un izstrādāt veidus to pārvarēšanai. 

  • Garīgā pieeja: šī pieeja palīdz klientiem pieņemt sevi un apkārtējos, kā arī atrast iekšējo mieru un attīstīt dziļāku izpratni par garīguma un tikumības nozīmi viņu dzīvē. 

Esmu pārliecinājusies, ka visaptveroša pieeja terapijā, kas pievēršas ne tikai apstākļu fiziskajiem un psiholoģiskajiem aspektiem, bet arī  garīgajiem palīdz dažādu psiholoģisku problēmu risināšanā un atkarību uzveikšanā. 

Kas ir grupu terapija? 

Terapiju grupā izmanto, lai risinātu konkrētas garīgās veselības problēmas un tiktu galā ar dažāda veida atkarībām. Grupas terapijas dinamika palīdz cilvēkiem justies atbalstītiem, virzoties uz priekšu, lai uzlabotu savu garīgo veselību un sasniegtu izvirzītos mērķus. Neatkarīgi no tā, vai Jūsu mērķis ir izaugsme, sociālo prasmju uzlabošana, atkarību uzvarēšana vai kaut kas cits, grupu terapija ir efektīvs psihoterapijas veids, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.  

Grupas terapijas sesiju vada vismaz viens kvalificēts psihoterapijas speciālists, kur vēlamais grupu terapijas dalībnieku skaits ir 4-7 dalībnieki. Sesiju laikā psihoterapijas speciālists māca uz pētījumiem balstītas metodes, kuras tiek pielāgotas konkrētas grupas dalībnieku mērķu sasniegšanai. Precīzs sesijas vadīšanas veids un jebkuras grupas terapijas aktivitātes lielā mērā ir atkarīgas no grupas mērķiem un psihoterapeita izstrādātās metodes. 

Grupas dalībnieki psihoterapijas speciālista vadītā procesā var sniegt atpakaļ saites, kas izriet no katra pieredzes, kā tikt galā ar situācijām, kuras daudziem grupā šķiet sarežģītas. Grupas iestatījumu daudzveidība var palīdzēt cilvēkiem atrast jaunas stratēģijas labas garīgās veselības uzturēšanai. Arī klausīšanās, kā citi runā par savu personīgo pieredzi, var palīdzēt savas domas aplūkot perspektīvā. Terapija grupā var nomierināt cilvēkus, ļaujot viņiem saprast, ka viņi nav vieni un vienīgie ar šāda konkrēta veida problēmām. Tāpat terapija grupā var tikt izmantota arī kopā ar medikamentozo ārstēšanu, individuālo terapiju vai cita veida aprūpi.   

Terapija grupā palīdz atrisināt dažādas psiholoģiskas problēmas 

Grupu terapija ir efektīva dažādu garīgo problēmu ārstēšanā un atkarību uzveikšanā, tostarp: 

  • Dažādu atkarību uzveikšanā 

  • Uzmanības deficīta/hiperaktivitātes traucējumi  

  • Depresija 

  • Panikas lēkmes  

  • Ēšanas traucējumi 

  • Ģeneralizēta trauksme 

  • Fobijas 

Papildus augstāk minētajiem garīgās veselības stāvokļiem ir konstatēts, ka uz KBT balstīta grupu terapija palīdz cilvēkiem tikt galā ar: 

  • Dusmu kontroli 

  • Veģetatīvo distoniju 

  • Smagu slimību gadījumā 

  • Hronisku stresu 

  • Šķiršanos 

  • Vardarbību ģimenē 

Terapija grupā - galvenie terapeitiskie principi 

Terapija grupā rada īpašu dinamiku, kurā grupu psihoterapeits ir atbildīgs par saliedētības, atbalsta un integrācijas kultūras veicināšanu. Mijiedarbība starp grupas dalībniekiem un psihoterapeita radīto programmu nodrošina pārmaiņu dzinējspēku, kur psihoterapeita uzdevums ir veicināt šo pieredzi, izmantojot savu profesionālo pieredzi un zināšanas. Analizējot atpakaļ saites no cilvēkiem, kuri ir piedalījušies grupu terapijā, psihoterapeiti ir identificējuši  grupu terapijas galvenos terapeitiskos principus un ieguvumus: 

  • Altruisms: Grupas dalībnieki var dalīties un paradīt savas stiprās puses un palīdzēt citiem grupā, kas paaugstina pašcieņu un pārliecību. 

  • Katarse: Dalīšanās jūtās un pieredzē ar citiem cilvēkiem var palīdzēt mazināt sāpes, vainas apziņu vai stresu. 

  • Primārās ģimenes grupas koriģējošā rezumēšana: Terapijas grupa savā ziņā ir līdzīga ģimenei. Grupas ietvaros katrs dalībnieks var izprast, kā bērnības pieredze ietekmēja personību un uzvedību. Papildus palīdzot iemācīties izvairīties no uzvedības, kas reālajā dzīvē ir destruktīva vai nelietderīga. 

  • Socializācijas metožu attīstība: Grupas formāts ir lieliska vieta, kur apgūt jaunu uzvedību un sociālas iemaņas, jo vide grupā ir droša un atbalstoša, ļaujot grupas dalībniekiem eksperimentēt, nebaidoties no neveiksmes. 

  • Eksistenciālie faktori: Lai gan terapija grupā piedāvā atbalstu un atbalstošus ieteikumus, grupu terapija palīdz dalībniekiem saprast, ka viņi ir atbildīgi par savu dzīvi, rīcību un izvēlēm. 

  • Grupas saliedētība: Tā kā grupa ir vienota kopīgā mērķī, dalībnieki iegūst piederības un pieņemšanas sajūtu, ko bieži nav iespējams iegūt no sev tuvajiem cilvēkiem. 

  • Informācijas sniegšana: grupas terapijas dalībnieki var palīdzēt viens otram, daloties ar dažādu noderīgu informāciju, kas palīdz sasniegt konkrētas grupas mērķus. 

  • Imitējoša uzvedība: Indivīdi var modelēt citu grupas locekļu uzvedību vai novērot un atdarināt psihoterapeita uzvedību. 

  • Iedveš cerību: Grupā ir dalībnieki dažādos ārstēšanas procesa posmos. Redzot cilvēkus, kuri tiek galā vai atveseļojas, dod cerību tiem, kas atrodas procesa sākumā. 

  • Starp personu mācīšanās: Mijiedarbojoties ar citiem cilvēkiem un saņemot atgriezenisko saiti no grupas un psihoterapeita, grupas locekļi var iegūt lielāku izpratni par sevi. 

  • Universālums: Būt daļai no cilvēku grupas, kuriem ir tāda pati pieredze, palīdz cilvēkiem redzēt, ka tas, ko viņi piedzīvo, ir universāls un ka viņi nav vieni, kas būtiski atvieglo grupas mērķu sasniegšanu. 

Grupu terapijas priekšrocības 

  • Psiholoģiskais atbalsts, drošība un iedrošinājums - terapija grupā ļauj cilvēkiem saņemt citu grupas dalībnieku atbalstu un iedrošinājumu. Cilvēki, kas piedalās grupā, var redzēt, ka citi piedzīvo to pašu, kas var palīdzēt viņiem justies mazāk bezcerīgiem. 

  • Lomu modelēšana - grupas dalībnieki var kalpot par paraugu citiem grupas dalībniekiem. Novērojot, ka kāds veiksmīgi tiek galā ar problēmu, citi grupas dalībnieki redz, ka ir iespējams atveseļoties, tādejādi iegūstot motivāciju virzīties tālāk. Katrs terapijas dalībnieks progresējot ir kā piemērs un atbalsts citiem grupu terapijas biedriem, kas var palīdzēt veicināt veiksmes un sasniegumu sajūtu. 

  • Ieskats sociālajās prasmē - strādājot ar grupu, psihoterapeits novēro, kā katrs cilvēks reaģē uz citiem cilvēkiem un uzvedas sociālajās situācijās. Izmantojot šo informāciju, psihoterapeits sniedz vērtīgu atgriezenisko saiti katram dalībniekam, kas iedrošina un palīdz uzlabot konkrētās prasmes. 

  • Pieejamība - terapija grupā ir arī finansiāli pieejamāka, kur grupas biedri palīdz viens otram ne tikai psiholoģiski, bet arī finansiāli. Tā vietā, lai koncentrētos tikai uz vienu klientu vienlaikus, psihoterapeits var veltīt savu laiku daudz lielākai cilvēku grupai, kas samazina dalībnieku izmaksas. 
     

Grupu terapiju - biežāk uzdotie jautājumi
Cik maksā grupu terapijas sesija?

Grupu terapijas viena sesija maksā 50 eur, kur viena sesija ilgst 2 stundas. Tiek uzskatīts, ka terapija grupā ir efektīvāka daudzu psiholoģisku problēmu un it sevišķi atkarību uzveikšanā. 

Vai visa informācija ir konfidenciāla?

Viss kas tiek runāts un darīts grupu terapijā ir strikti konfidenciāls un var tikt apspriests tikai grupas dalībnieku starpā. 

Jebkuras grūtības ir iespējams pārvarēt, ja ir patiesa vēlme un atbilstošs atbalsts! Neatliec problēmu risināšanu uz vēlāku laiku, jo tas būtiski pasliktināt stāvokli!

Saistītie raksti

Grupu terapija alkoholisma uzveikšanai

Alkoholisms ir nopietna problēma, kas skar miljoniem cilvēku un viņu ģimenes
Publicēts 05/03/2023

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika