Līdzatkarība ir garīgās veselības un uzvedības traucējums

Līdzatkarība un tās uzveikšana ar visaptverošo terapiju 

Līdzatkarība ir garīgās veselības un uzvedības traucējums, kuras dēļ cilvēks kļūst pārmērīgi atkarīgs no citas personas, parasti personas, kas cīnās ar atkarību, garīgām slimībām vai hronisku veselības stāvokli. Tā ir sarežģīta un smaga psiholoģiska problēma, kas bieži rodas, kad cilvēks ir ilglaicīgās attiecībās vai laulībā ar atkarīgu vai garīgi slimu cilvēku.  

Terapija ietver visaptverošu dažādu tehniku izmantošanu, kur tiek izmantota kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT), racionālas emocionālās uzvedības terapija (REUT), geštaltterapija, eksistenciālās terapijas un garīgo elementu kombinācija. 

Pie kā tiek strādāts terapijā: 

  • Izpratne par līdzatkarību: pirmais solis, lai pārvarētu līdzatkarību, ir saprast, kas tā ir un kā tā ietekmē Jūsu dzīvi un veselību. Līdzatkarība ir uzvedības modelis, kurā Jūs piešķirat prioritāti citu vajadzībām, nevis savām, līdz tādam līmenim, ka tas kļūst kaitīgi Jūsu fiziskajai un garīgajai labklājībai. Tas bieži izriet no bērnības pieredzes un neveselīgām attiecībām, un tas var izraisīt zemu pašcieņu, trauksmi un depresiju.  

  • Veselīgu robežu attīstīšana: Viens no galvenajiem līdzatkarības pārvarēšanas aspektiem ir iemācīties noteikt veselīgas robežas. Tas nozīmē, ka jāiemācās pateikt "nē", kad tas ir nepieciešams, nosakot skaidras robežas ar apkārtējiem, iemācoties noteikt un skaidri runāt par to, kad citi pārkāpj šīs robežas. 

  • Veselīgu attiecību veidošana: papildus veselīgu robežu noteikšanai ir svarīgi veidot veselīgas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem. Tas ietver mācīšanos komunicēt, skaidri un pārliecinoši paužot savas vajadzības un emocijas. Tādi veidojot nobriedušas attiecības ar cilvēkiem, kuri atbalsta un ciena Jūsu vajadzības, izaugsmi un labklājību, nevis ar tiem, kas veicina vai saasina Jūsu līdzatkarības tendences. 

  • Bērnības brūču dziedēšana: Daudzi cilvēki, kas cīnās ar līdzatkarību, bērnībā ir pieredzējuši traumas, vardarbību un atstumtību. Visaptverošas terapijas metodes ietver šīs pagātnes pieredzes izpēti, lai labāk izprastu, kā tas ietekmē Jūsu pašreizējās attiecības un uzvedību. Tālāk terapeits var izstrādāt noderīgas stratēģijas šo pārdzīvojumu pārvarēšanai. 

Līdzatkarība un tās simptomi 

Līdzatkarības simptomi var atšķirties atkarībā no personas, taču dažas izplatītas pazīmes ir: 

  • Grūtības noteikt robežas: Līdzatkarīgie bieži vien nespēj noteikt robežas pret apkārtējiem un saviem tuviniekiem, kas var radīt pārmērīgu slogu un pārslodzi kā rezultātā cilvēks jūtas izmantots un bezspēcīgs. 

  • Zems pašvērtējums: Līdzatkarīgie var cīnīties ar nepietiekamības vai nevērtīguma sajūtu, liekot viņiem meklēt atzinību no apkārtējiem. 

  • Vēlme izpatikt: Līdzatkarīgie mēdz piešķirt prioritāti citu vajadzībām un vēlmēm, nevis savām, bieži vien kaitējot sev un savai labklājībai. 

  • Grūtības pieņemt lēmumus: Līdzatkarīgajiem var būt grūti pieņemt lēmumus pašiem, tā vietā paļaujoties uz citu norādījumiem. 

  • Bailes no vientulības: Līdzatkarīgie mēdz pārmērīgi uztraukties par to, ka viņus pametīs, kā rezultātā viņi pārmērīgi izpatīk apkārtējiem, lai noturētu attiecības. 

Līdzatkarības cēloņi 

Līdzatkarības cēloņi bieži meklējami negatīvā pieredzē bērnībā, kas piedzīvoti traumatiskās attiecības ģimenē. Daudzos gadījumos līdzatkarība rodas cilvēkiem, kas piedzīvojuši vardarbību bērnībā vai uzauguši ģimenē, kur kāds no vecākiem ir atkarīgais.   

Līdzatkarības rašanās izplatītākie iemesli: 

  • Bērnības traumas: rūpju trūkumus un vardarbība no vecākiem vai cita veida traumas bērnībā var izraisīt līdzatkarību vēlākā dzīvē. 

  • Pāraprūpe: līdzatkarība var attīstīties, ja ģimenes locekļi ir pārāk iesaistīti viens otra dzīvē, pārkāpjot veselīgu attiecību robežas. 

  • Kopēšana: ja kāds no vecākiem vai cits ģimenes loceklis cīnās ar līdzatkarību, tā var tikt nodota viņu bērniem, tiem kopējot redzēto tuvinieku uzvedību. 

  • Vielu ļaunprātīga izmantošana: līdzatkarība var attīstīties, ja cilvēks pārāk koncentrējas uz mīļotā cilvēka vajadzībām, kurš cīnās ar atkarību, tādejādi it kā jūtot līdzi un mēģinot atbalstīt. 

Līdzatkarības sekas 

Līdzatkarība ir stāvoklis, kad cilvēks pārmērīgi paļaujas uz citu personu, lai apmierinātu savas emocionālās, fiziskās vai finansiālās vajadzības. Tas bieži vien izraisa neveselīgas un disfunkcionālas attiecības, kur viena persona kļūst par otras personas negatīvās uzvedības veicinātāju. Līdzatkarība rada dažādas negatīvas sekas uz  cilvēka garīgo, emocionālo un fizisko labklājību.   

Līdzatkarības radītās sekas: 

  • Zems pašvērtējums: līdzatkarīgiem ir zema pašvērtības sajūta, kā rezultāta izmisīgi gaida novērtējumu no apkārtējiem, tādejādi pārmērīgi mēģinot izpatikt. 

  • Robežu trūkums: līdzatkarīgiem ir grūtības noteikt robežas un pateikt nē citiem. Viņi var justies vainīgi vai atbildīgi par citu cilvēku problēmām, pat ja tā nav viņu atbildība. 

  • Negatīvās uzvedības veicināšana: līdzatkarīgie pieļauj sava partnera vai mīļotā negatīvu uzvedību. Viņi var attaisnot otra uzvedību, aizbildinoties it kā ar savu slikto uzvedību, kas atļauj otrai personai neuzņemties atbildību par savu rīcību. 

  • Personīgo vajadzību nerespektēšana: Līdzatkarīgie indivīdi nerespektē savas vajadzības un vēlmes un koncentrējas uz citu vajadzībām. Viņi var upurēt savu laimi un labklājību savu attiecību labā, pat ja tās ir toksiskas vai vardarbīgas. 

  • Trauksme un depresija: Līdzatkarīgie var piedzīvot trauksmi un depresiju neveselīgo attiecību un zemā pašnovērtējuma rezultātā. Viņi var justies iesprostoti un bezpalīdzīgi savā situācijā, kas var izraisīt bezcerības un izmisuma sajūtu, kas gan nenoved pie kādas darbības vai pārmaiņām. 

  • Vielu lietošana: Līdzatkarīgie bieži meklē mierinājuma alkohola un citu vielu lietošanā, lai tiktu galā ar savām negatīvajām emocijām un stresu, kas var novest pie atkarības. Viņi var arī veicināt sava partnera vai mīļotā narkotiku lietošanu, kas var novest pie atkarības un līdzatkarības cikla. 

  • Fiziskas veselības problēmas: līdzatkarība var izraisīt fiziskas veselības problēmas, piemēram, ar stresu saistītas garīgas slimības, hroniskas sāpes un gremošanas problēmas. Šie fiziskie simptomi var būt līdzatkarības izraisītā emocionālā stresa un satricinājuma izpausme. 

  • Attiecību problēmas: Līdzatkarība var radīt problēmas visu veidu attiecībās, tostarp romantiskās partnerattiecībās, draudzībā un ģimenes attiecībās. Līdzatkarīgiem var būt grūtības uzturēt veselīgas attiecības viņu labvēlīgas uzvedības un robežu trūkuma dēļ

Līdzatkarība - biežāk uzdotie jautājumi
Kas ir līdzatkarība?

Līdzatkarība ir garīgās veselības un uzvedības traucējums, kuras dēļ cilvēks kļūst pārmērīgi atkarīgs no citas personas, pilnībā pakārtojot savu dzīvi, intereses un vajadzības citam cilvēkam. Tā ir sarežģīta un smaga psiholoģiska problēma, kas bieži rodas, kad cilvēks ir ilglaicīgās attiecībās vai laulībā ar atkarīgu vai garīgi slimu cilvēku.

Kādas var būt līdzatkarības sekas?

Līdzatkarība var radīt nopietnas garīgās un fiziskās veselības problēmas, nereti pat līdzatkarīgo cilvēku novedot līdz atkarībai, ar kuru sirgst dzīvesbiedrs.

Līdzatkarība var radīt ievērojamas negatīvas sekas uz garīgo, emocionālo un fizisko labklājību. Personām, kuras cīnās ar līdzatkarību, ir svarīgi meklēt profesionālu palīdzību, lai risinātu šīs problēmas un izveidotu veselīgas attiecības.

Saistītie raksti

Saruna ar dakteri dermatoloģi Nataļju Maiborodu par alkohola negatīvo ietekmi uz ādu.

Alkohols negatīvi ietekmē gan cilvēka fizisko, gan garīgo veselību. Šoreiz saruna ar dakteri dermotoloģi Nataļju Maibarodu par alkohola negatīvo ietekmi uz cilvēka ādu.
Publicēts 04/10/2024
Dzīve bez alkohola

Iedvesmas Sarunas par dzīvi bez alkohola - Māris Pūpols

Dzīve bez alkohola - Gunita Gudone runā ar cilvēkiem, kuri stāsta savu pieredzi par dzīvi bez alkohola.
Publicēts 12/06/2024

Alkoholisms – lielākā pandēmija cilvēces vēsturē

Šī raksta varonis būs tik labi visiem zināmais alkohols jeb pareizāk būtu teikt etanols (C2H5OH) – psihoaktīva narkotika!
Publicēts 10/06/2024
Dzīve bez alkohola

Iedvesmas Sarunas par Moderno alkoholismu - Zane Kronberga

Iedvesmas sarunas par moderno alkoholismu ar drosmīgām sievietēm, kuras dzīvo laimīgu un sabalansētu dzīve bez alkohola savā ikdienā. Gunita Gudone runā ar sievietēm, kuras stāsta savu pieredzi un dzīvi bez alkohola.
Publicēts 18/05/2024

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika