Līdzatkarība un tās uzveikšana ar visaptverošo terapiju
Līdzatkarība ir garīgās veselības un uzvedības traucējums, kuras dēļ cilvēks kļūst pārmērīgi atkarīgs no citas personas, parasti personas, kas cīnās ar atkarību, garīgām slimībām vai hronisku veselības stāvokli. Tā ir sarežģīta un smaga psiholoģiska problēma, kas bieži rodas, kad cilvēks ir ilglaicīgās attiecībās vai laulībā ar atkarīgu vai garīgi slimu cilvēku.
Terapija ietver visaptverošu dažādu tehniku izmantošanu, kur tiek izmantota kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT), racionālas emocionālās uzvedības terapija (REUT), geštaltterapija, eksistenciālās terapijas un garīgo elementu kombinācija.
Pie kā tiek strādāts terapijā:
Izpratne par līdzatkarību: pirmais solis, lai pārvarētu līdzatkarību, ir saprast, kas tā ir un kā tā ietekmē Jūsu dzīvi un veselību. Līdzatkarība ir uzvedības modelis, kurā Jūs piešķirat prioritāti citu vajadzībām, nevis savām, līdz tādam līmenim, ka tas kļūst kaitīgi Jūsu fiziskajai un garīgajai labklājībai. Tas bieži izriet no bērnības pieredzes un neveselīgām attiecībām, un tas var izraisīt zemu pašcieņu, trauksmi un depresiju.
Veselīgu robežu attīstīšana: Viens no galvenajiem līdzatkarības pārvarēšanas aspektiem ir iemācīties noteikt veselīgas robežas. Tas nozīmē, ka jāiemācās pateikt "nē", kad tas ir nepieciešams, nosakot skaidras robežas ar apkārtējiem, iemācoties noteikt un skaidri runāt par to, kad citi pārkāpj šīs robežas.
Veselīgu attiecību veidošana: papildus veselīgu robežu noteikšanai ir svarīgi veidot veselīgas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem. Tas ietver mācīšanos komunicēt, skaidri un pārliecinoši paužot savas vajadzības un emocijas. Tādi veidojot nobriedušas attiecības ar cilvēkiem, kuri atbalsta un ciena Jūsu vajadzības, izaugsmi un labklājību, nevis ar tiem, kas veicina vai saasina Jūsu līdzatkarības tendences.
Bērnības brūču dziedēšana: Daudzi cilvēki, kas cīnās ar līdzatkarību, bērnībā ir pieredzējuši traumas, vardarbību un atstumtību. Visaptverošas terapijas metodes ietver šīs pagātnes pieredzes izpēti, lai labāk izprastu, kā tas ietekmē Jūsu pašreizējās attiecības un uzvedību. Tālāk terapeits var izstrādāt noderīgas stratēģijas šo pārdzīvojumu pārvarēšanai.