Grupu terapija efektīvi palīdz daudziem uzvarēt alkohola atkarību

Alkoholisms un tā uzveikšana ar visaptverošo terapijas metodi 

Alkoholisms un alkohola atkarība, ir cilvēka psiholoģisko un fizioloģisko veselību apdraudošs stāvoklis. Izmantojot visaptverošu terapijas pieeju ar profesionālu psihoterapeiti vai psihoterapijas speciālistu komandā jebkurš var veiksmīgi pārvarēt alkohola atkarību un atgriezt pilnvērtīgu dzīvi. Alkoholisms bieži ir ģenētiski mantota psihofizioloģiska saslimšana, kas ir progresējoša un potenciāli nāvējoša slimība, kuru nevar izārstēt, bet var uzveikt tieksmi pēc lietošanas. Ja cilvēkam ir šī slimība, tad vienīgais veids, kā ar to tikt galā ir atteikties no alkohola pilnībā, izprast šo slimību un to kā tā ietekmē cilvēka garīgo un fizisko veselību. Pielietojot visaptverošu pieeju terapijā ir iespējams veiksmīgāk risināt sarežģītas psiholoģiskas problēmas, kas veicina alkoholismu un citas atkarības.  

Esmu praksē pārliecinājusies, ka visaptveroša pieeja terapijā, kas pievēršas ne tikai apstākļu fiziskajiem un psiholoģiskajiem aspektiem, bet arī garīgajiem aspektiem, palīdz dažādu psiholoģisku problēmu risināšanā, kas veicina alkohola lietošanu, kā rezultātā var izveidoties alkohola atkarība.  

Šī terapija ietver visaptverošu dažādu tehniku izmantošanu, kur tiek izmantota kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT), racionālas emocionālās uzvedības terapija (REUT), geštaltterapija, eksistenciālās un garīgo elementu terapijas kombinācija.  

Tā kā alkoholisms ir smaga psiholoģiska un fiziska atkarība, mana terapija paredz intensīvu kopdarbu pirmajā terapijas posmā, kas ilgst 30 dienas, kuru laikā ir šādas būtiskas atšķirības un ieguvumi: 

  • Krīzes situācijās esmu pieejama klientam 8:00-22:00 

  • Klienti saņem atgriezenisko saiti katru dienu  

  • Psiholoģiskā stāvokļa monitorings un atbalsts katru dienu 

Alkoholisms un alkohola atkarības uzveikšanas izmantotās tehnikas 

Iekļaujot dažādas terapijas metodes palīdzu cilvēkiem attīstīt prasmes, kas tiem nepieciešamas, lai pārvarētu alkoholismu un veidotu pilnvērtīgu dzīvi pēc alkohola atkarības uzveikšanas. Terapija nodrošina visaptverošu pieeju psiholoģisko problēmu risināšanai, kas veicina alkoholismu, palīdzot cilvēkiem veiksmīgi uzveikt atkarību. Terapijas laikā tiek pielietotas sekojošas tehnikas: 

  • Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT) palīdz indivīdiem identificēt un mainīt negatīvos domāšanas modeļus un uzvedību, kas veicina alkoholismu. Tas var būt īpaši noderīgi, risinot tādas psiholoģiskas problēmas, kā piemēram, zemu pašapziņu vai depresiju. 

  • Racionālas emocionālās uzvedības terapija (REUT) palīdz indivīdiem identificēt un izmainīt neracionālus uzskatus, kas veicina negatīvas emocijas un uzvedību, kā rezultātā cilvēks lieto alkoholu. Tas ir noderīgi, risinot tādas psiholoģiskās problēmas, kā piemēram, šaubas par sevi un bezcerības sajūtu. 

  • Geštaltterapija palīdz cilvēkiem labāk apzināties savas emocijas un uzvedību pašreizējā brīdī. Tas ir noderīgi, risinot psiholoģiskas problēmas kā motivācijas trūkumu un/vai tukšuma sajūtu. 

  • Eksistenciālā terapija palīdz indivīdiem izpētīt savas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem un identificēt uzvedības modeļus, kas veicina alkohola lietošanu un alkoholismu. Tas ir noderīgi, risinot psiholoģiskas problēmas, kā līdzatkarību vai grūtības noteikt un ievērot robežas.  

  • Garīgā pieeja: šī pieeja palīdz klientiem pieņemt sevi un apkārtējos, kā arī atrast iekšējo mieru un attīstīt dziļāku izpratni par garīguma un tikumības nozīmi viņu dzīvē. 

Alkoholisms un tā uzveikšana ir dažādiem pārbaudījumiem piepildīta cīņa, taču ar atbilstošu psihoterapeita atbalstu un norādījumiem to ir iespējams veiksmīgi pārvarēt un veidot pilnvērtīgu un sabalansētu dzīvi. 

Alkoholisms – kas tas ir un kāpēc ir tik bīstams? 

Alkoholisms ir hronisks un progresējošs garīgās veselības traucējums, ko raksturo nekontrolējama un kompulsīva nepieciešamība lietot alkoholu. Tas ir nopietns un potenciāli dzīvībai bīstams stāvoklis, kas skar miljoniem cilvēku visā pasaulē. Diemžēl arī Latvijā šī ir milzīga un pieaugoša problēma, ko apliecina arī dati, jo esam pirmajā vietā Eiropas Savienībā pēc patērētā alkohola daudzuma uz vienu iedzīvotāju (12l absolūtā alkohola uz vienu iedzīvotāju). 

Alkoholismu bieži izraisa ģenētisku, psiholoģisku un vides faktoru kombinācija. Cilvēkiem, kuru ģimenes anamnēzē ir alkoholisms vai, kuriem ir garīgās veselības traucējumi, piemēram, depresija vai trauksme, ir paaugstināts alkohola atkarības attīstības risks. Turklāt cilvēki, kuri ir pakļauti alkohola lietošanai agrīnā vecumā vai, kuriem ir augsts stresa dzīvesveids, arī biežāk kļūst par alkoholiķiem. 

Sevišķi strauji alkoholisms ir progresējis pēdējos 30 gados, paliekot arvien izplatītākam tā saucamajam modernajam alkoholismam, kas radies pateicoties radošai alkohola nozares pieejai dažādu jaunu alkoholisku dzērienu ražošanā.  Moderno alkoholismu raksturo "skaista" un bieža dažādu vieglo alkoholisko dzērienu lietošana, kā alus, vīns, sidrs un kokteiļi. Vēl vairāk alkoholisma izplatību veicina dažāda veida nekorekta informācija un pētījumi, kuri maldina cilvēkus par alkohola it kā pozitīvo ietekmi uz veselību, piemēram, ka vīna regulāra lietošana var uzlabot sirds un asinsvadu veselību.

Alkoholisms ir ļoti komplicēts traucējums,  jo ietver fizisko, psiholoģisko un sociālo faktoru kombināciju, kuru raksturo nespēja kontrolēt izdzertā alkohola daudzumu pat tad, ja tas rada būtiskas problēmas cilvēka dzīvē.  

Modernais alkoholisms – viena no bīstamākajām mūsdienu psiholoģiskajām problēmām 

Alkoholisms mūsdienu sabiedrībā ir pieaugoša problēma. Tiek lēsts, ka aptuveni 25% rietumu valstu iedzīvotāju ir alkoholiķi vai problemātiski dzērāji, ar katru gadu pieaugot šīs slimības skarto cilvēku skaitam.  

Ir vairāki faktori, kas veicina mūsdienu alkoholismu. Viens no būtiskākajiem ir alkohola plašā pieejamība, sociālā integrācija un lietošana dažādos publiskos pasākumos jau no agra vecuma. Mūsdienās ir vieglāk nekā jebkad agrāk iegādāties alkoholu, un tas tiek plaši reklamēts bieži vien pat kā veselību uzlabojošs dzēriens, kas, protams, ir meli! 

Stress kā viens no alkohola atkarības cēloņiem 

Vēl viens ļoti būtisks faktors ir paaugstināts stresa līmenis mūsdienu sabiedrībā. Cilvēki ir pakļauti lielākam spiedienam nekā jebkad agrāk, un tas bieži noved pie alkohola pārmērīgas lietošanas. Turklāt šodien sabiedrībā valda maldīgs uzskats, ka alkohols palīdz atslēgties un mazina stresu - ir pierādīts, ka alkohols ir stresu un depresiju PASTIPRINOŠA viela! Šie maldinošie uzskati veicina viedokli, ka visi lieto alkoholu un ir sociāli pieņemamāk dzert, kas noved pie tā, ka arvien vairāk cilvēki lieto alkoholu bezatbildīgi. Modernais alkoholisms ir pieaugoša problēma visā pasaulē, un tam ir postošas sekas uz cilvēku garīgo un fizisko veselību. Ir svarīgi apzināties alkoholisma pazīmes un meklēt palīdzību, ja domājat, ka Jums ir problēmas ar alkohola lietošanas kontroli. Ar profesionālu palīdzību alkohola atkarības gadījumos ir iespējams atgūties no alkoholisma un dzīvot sabalansētu, veselīgu un laimīgu dzīvi. 

Alkoholisma sekas   

Cilvēki, kuri cieš no alkoholisma, bieži piedzīvo fiziskas, psiholoģiskas un sociālas sekas. Ir pierādīts, ka alkohola lietošana pat mazās devās palielina noteiktu vēža, insulta un citu nopietnu veselības problēmu risku. Alkoholisms var izraisīt dažādas psiholoģiskas problēmas, kā depresiju, trauksmi , bezmiegu, panikas lēkmes, bipolāros traucējumus un citas garīgās veselības problēmas. Sociāli tas var izraisīt attiecību problēmas ģimenē, darbā un ar apkārtējiem cilvēkiem, kā arī radīt finansiālas problēmas. Pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt dažādas veselības problēmas kā:  

  • Aknu bojājumi – alkoholisms var izraisīt aknu bojājumus, kas var izraisīt cirozi un citas nopietnas veselības problēmas. 

  • Sirds bojājumi – alkoholisms vājina sirds muskuli, izraisot neregulāru sirdsdarbību, insultu un pat nāvi. 

  • Smadzeņu bojājumi – alkohols bojā smadzeņu nervu šūnas, būtiski pasliktinot cilvēka smadzeņu vispārējo darbību. 

  • Vēzi – ilgstoša alkohola lietošana var palielināt noteiktu vēža veidu, piemēram, mutes, rīkles, barības vada un krūts vēža, risku. 

  • Nāvi – alkoholisms var izraisīt saindēšanos ar alkoholu, kas var izraisīt nāvi. 

Alkoholisma un modernā alkoholisma uzveikšanai - biežāk uzdotie jautājumi
Ja izdzeru katru dienu 1-2 glāzes vai esmu alkoholiķis/e?

Ja Jūs nevarat atteikties no šī ieraduma, ja deva pieaug un katru dienu gaidat šīs 2 glāzes, kā kaut ko sevišķu, tad visdrīzāk Jums ir izveidojusies atkarība. 

Vai ir iespējams uzvarēt alkoholismu saviem spēkiem?

Saviem spēkiem to ir iespējams izdarīt, bet jāņem vērā, ka alkohola lietošanas pārtraukšana ir tikai pirmais solis atkarības uzveikšanā. Jāmin gan, ka pētījumu rāda, ka pašu atkarību uzveikt nav iespējams, tā atkarīgiem cilvēkiem paliek uz visu mūžu. Savukārt, ir iespējams pārtraukt alkohola lietošanu un iemācities dzīvot pilnvērtīgu un sabalansētu dzīvi bez alkohola lietošanas. Bieži cilvēkiem ir jāmācās dzīvot no jauna gan ģimenē, gan pasaulē, tāpēc būtiski ir iegūt jaunas iemaņas un veidot jaunus ieradumus sabalansētai dzīvei. 

Jebkurš var uzvarēt alkoholismu, ja ir patiesa vēlme un atbilstošs profesionāls atbalsts!

Saistītie raksti

Grupu terapija alkoholisma uzveikšanai

Alkoholisms ir nopietna problēma, kas skar miljoniem cilvēku un viņu ģimenes
Publicēts 05/03/2023

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika