Gunitas Gudones izstrādāta programma alkoholisma uzveikšanai

Atkarība - tās iemesli un uzveikšanas metodes 

Atkarība ir ģenētiski mantota psihofizioloģiska saslimšana, tā ir progresējoša un potenciāli nāvējoša slimība, kuru nevar izārstēt, bet var uzveikt tieksmi pēc lietošanas. Ja cilvēkam ir šī slimība, tad vienīgais veids, kā ar to tikt galā ir atteikties no alkohola pilnībā, izprast šo slimību un to kā tā ietekmē cilvēka garīgo un fizisko veselību. 

Kā psihoterapijas speciālists es specializējos atkarību un citu garīgu problēmu identificēšanā un uzveikšanā, tādejādi palīdzot cilvēkiem atgūt veselību un līdzsvaru dzīvē. Terapijas laikā tiek apgūtas tehnikas un iegūtas zināšanas, ar kuru palīdzību cilvēks iemācīsies uzveikt un kontrolēt savu tieksmi pēc alkohola lietošanas. Esmu pārliecinājusies, ka visaptveroša pieeja terapijā, kas pievēršas ne tikai apstākļu, fiziskajiem un psiholoģiskajiem aspektiem, bet arī garīgajiem aspektiem, palīdz labāk izprast alkohola atkarības cēloņus un izstrādāt efektīvas metodes atkarības uzveikšanā. 

Atkarību uzveikšana izmantojot terapiju 

Terapija ir vērsta uz drošas, atbalstošas un nenosodošas vides nodrošināšanu, radot telpu, kurā cilvēki var izprast savas domas un jūtas, nebaidoties no nosodījuma. Tas palīdz cilvēkam saprast savas psiholoģiskās problēmas un atrast veidus, kā tās uzveikt, tajā skaitā arī atkarības.  

Manis izmantotā terapeitiskā pieeja atkarību uzveikšanā ietver visaptverošu dažādu tehniku izmantošanu, kur tiek izmantota kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT), racionālas emocionālās uzvedības terapija (REUT), geštaltterapija, eksistenciālās terapijas un garīgo elementu kombinācija.  

Tā kā atkarība ir smaga psiholoģiska un fiziska atkarība, mana terapija paredz intensīvu kopdarbu pirmajā terapijas posmā, kas ilgst 30 dienas, kuru laikā ir šādas būtiskas atšķirības un ieguvumi: 

  • Krīzes situācijās esmu pieejama klientam 8:00-22:00 

  • Klienti saņem atgriezenisko saiti katru dienu  

  • Psiholoģiskā stāvokļa monitorings un atbalsts katru dienu  

Atkarības pazīmes 

Atkarības izveidošanās galvenā pazīme ir, ja palielinās izmantotās vielas daudzums un biežums, cilvēkam nespējot kontrolēt alkohola lietošanu. Parādās domas, kuras pārsvarā ir saistītas ar alkohola lietošanu vai paģiru simptomu mazināšanu. Cilvēki, kuriem ir atkarība no narkotikām vai alkohola, nespēj kontrolēt lietošanas impulsu, kā rezultātā palielinās lietošanas biežums un deva, kas savukārt noved pie psiholoģiskām, fizioloģiskām un sociālām atkarības izraisītām sekām.  

Mūsdienu modernā atkarība rada ne tikai fizisku atkarību, bet arī ļoti spēcīgu psiholoģisku un sociālu  atkarības formu, kur alkohols bieži tiek lietots, lai mazinātu stresu un citus psiholoģiskus pārdzīvojumus. Lielākā daļa atkarīgo un it sevišķi sievietes slēpj un noliedz savas atkarības, tādejādi apgrūtinot iespējami ātrāku atveseļošanos.  Sievietēm īpaši bīstama ir šī slimība, jo progresē daudz straujāk nekā vīriešiem kam par iemeslu ir - savādāka reproduktīvā un hormonālā sistēma, mazāks svars un zemāks šķidruma daudzums organismā.

Ķīmiskās atkarības pazīmes ir:  

  • Palielinās tolerance pret devu pieaugot devai un lietošanas biežumam, lai sasniegtu vēlamo mainīto fizisko un psiholoģisko stāvokli.  

  • Rodas vēlme lietot vielu vairākas reizes dienā, neatkarīgi tas ir rīts vai vakars 

  • Pārlieku liela sociālā aktivitāte vai tieši anti sociāla 

  • Tiek slēpta vielu lietošana no apkārtējiem  

  • Apgrūtināta ikdienas profesionālo un sociālo pienākumu veikšana 

  • Vielu lietošanas turpināšana, apzinoties to negatīvo ietekmi 

  • Absistences simptomu parādīšanās, ja netiek lietota viela 

Kā rodas atkarība? 

Atkarības rašanās iemesli var būt dažādi un parasti atkarība rodas vairāku faktoru iespaidā. Psiholoģiskie, bioloģiskie, sociālie un fizioloģiskie faktori un to kombinācija izraisa atkarības rašanos lielākajai daļai cilvēku. Tāpat ir pierādīts, ka lielu lomu atkarības izveidē spēlē  - ģimenes anamnēzē, vienaudžu spiediens un plašā alkohola un ar narkotiku pieejamība it sevišķi rietumu pasaulē. 

Arvien vairāk tiek uzskatīts, ka lielu lomu atkarības izveidē spēlē ģenētiskais mantojums no vecākiem, kā arī psiholoģiskais faktors, kas rodas cilvēkam jau no bērna kājas, redzot ka alkohols un arī daudzas narkotikas tiek brīvi lietotas ģimenē, daudzos publiskos pasākumos un sabiedrībā kopumā. 

Pētījumi liecina, ka lielai daļai cilvēku, kuriem ir atkarība no narkotikām vai alkohola, ir traumēta mentālā veselība un ievērojamas emocionālas/psiholoģiskas grūtības, kuras cilvēki mēģina risināt lietojot vielas. Statistika rāda, ka aptuveni puse no cilvēkiem ar garīgās veselības problēmām kādā dzīves posmā rodas atkarība no narkotikām vai alkohola, parasti tāpēc, ka mēģina risināt savas psiholoģiskās un sociālās problēmas ar alkoholu vai narkotikām. Diemžēl sabiedrībā tiek kultivēts bīstams un ačgārns mīts, ka alkohols un citas narkotikas vielas ir sava veida anti depresants un stresu mazinošs līdzeklis. Realitāte ir pilnīgi pretēja, jo visas šīs vielas un to lietošana tieši pastiprina stresu, depresiju un citu mentālās veselības problēmas, kā arī rada atkarību un nopietnas problēmas vispārējai veselībai. 

Cilvēki, kuriem rodas atkarība no ļaunprātīgas narkotiku vai alkohola lietošanas, bieži to dara kā veidu, lai tiktu galā ar negatīvo dzīves pieredzi, atmiņām vai notikumiem, kas viņus emocionāli nomāc. Cilvēki maldīgi paļaujas uz tūlītējo apmierinājumu ar narkotikām un alkoholu kā alternatīvu attiecīgo problēmu risināšanai, kā rezultātā rodas atkarība un problēmas tikai saasinās.  

Atkarība no alkohola un tās sekas 

Alkohols ir unikāls ar to, ka no tā rodas ne tikai spēcīga atkarība, bet tas arī ietekmē praktiski visus ķermeņa audus, kas to padara par pašu kaitīgāko un bīstamāko narkotisko vielu. Pētījumos iegūtie dati rāda, ka pat viena pārmērīgas dzeršanas epizode var novest pie atkarības un apdraudēt imūnsistēmas darbību kā arī izraisīt akūtu pankreatītu (aizkuņģa dziedzera iekaisumu) cilvēkiem ar aizkuņģa dziedzera problēmām. Regulāras un atkārtotas pārmērīgas dzeršanas epizodes, veicina aknu, sirds, zarnu, smadzeņu un citu orgānu hronisku slimību attīstību, kā arī palielina vairāku veidu vēža risku, kā galvas, kakla, barības vada, aknu, krūts un zarnu vēzi. 

Tiek uzskatīts, ka etanola metabolizēšana alkoholiskajos dzērienos par acetaldehīdu, kas ir toksiska un kancerogēna ķīmiska viela palielina risku saslimt ar vairākiem vēža veidiem. Acetaldehīds var sabojāt gan DNS (ģenētisko materiālu), gan olbaltumvielas, radot reaktīvas skābekļa sugas (ķīmiski reaģējošas molekulas, kas satur skābekli), kas var bojāt DNS, olbaltumvielas un lipīdus (taukus) organismā, izmantojot procesu, ko sauc par oksidāciju. Kā arī traucēt organisma spēju sadalīt un absorbēt dažādas barības vielas un vitamīnus. Papildus alkoholiskie dzērieni var saturēt arī dažādas  kancerogēnas vielas, kas tiek pievienotas fermentācijas un ražošanas laikā, piemēram, nitrozamīnus, azbesta šķiedras, fenolus un ogļūdeņražus. 

Ir pierādīts, ka alkohola lietošana un atkarība būtiski ietekmē šādus orgānus: 

  • Smadzenes: Alkohols ietekmē smadzenes, bojājot nervu šūnas, palēninot saziņu starp smadzenēm un ķermeni, izraisot izmaiņas garastāvoklī, uzvedībā un domāšanā. 

  • Aknas: aknas ir galvenais orgāns, kas apstrādā alkoholu. Laika gaitā pārmērīga dzeršana var izraisīt aknu rētu veidošanos (cirozi), kas var izraisīt aknu mazspēju un pat nāvi. 

  • Sirds: bieža alkohola dzeršanas var palielināt cilvēka asinsspiedienu un var izraisīt neregulāru sirdsdarbību. Ilgstoša un regulāra alkohola lietošana var izraisīt kardiomiopātiju (sirds muskuļa izstiepšanos). 

  • Aizkuņģa dziedzeris: pārmērīga dzeršana var izraisīt aizkuņģa dziedzera iekaisumu (pankreatītu), kas var izraisīt sāpes vēderā un nopietnas gremošanas problēmas. 

  • Imūnsistēma: alkohols var vājināt ķermeņa imūnsistēmu, tādējādi palielinot iespējamību, ka cilvēks biežāk slimo ar dažādām slimībām. 

  • Reproduktīvā sistēma: gan vīriešiem, gan sievietēm alkohola lietošana var ietekmēt hormonus, auglību un augļa attīstību. 

Alkohola atkarība un vēža saslimšanas riski 

Ir redzamas pamatotas tendences starp alkohola lietošanu un šādu vēža veidu paaugstinātu attīstību: 

  

  • Kakla vēzis - mērens vai smags alkohola patēriņš ir saistīts ar lielāku noteiktu galvas un kakla vēža risku. Mēreniem alkohola lietotājiem ir par 80% lielāks risks saslimt ar mutes dobuma (izņemot lūpu) un rīkles vēzi, kā arī par 40% lielāks risks saslimt ar balsenes vēzi nekā tiem, kas nelieto alkoholu 

  • Barības vada vēzis - alkohola atkarība jebkurā līmenī ir saistīta ar paaugstinātu barības vada vēža veida risku, ko sauc par barības vada plakanšūnu karcinomu. Riski, salīdzinot ar alkohola nelietošanu, ir par 30% lielāki, ja lietojat reti alkoholu, un gandrīz par 500% lielāki, ja lietojat regulāri.  

  • Aknu vēzis - intensīva alkohola lietošana ir saistīta ar aptuveni par 200% lielāku divu veidu aknu vēža risku. 

  • Krūts vēzis - pētījumi ir konsekventi atklājuši paaugstinātu krūts vēža risku, palielinoties alkohola lietošanai. Pētījumi liecina, ka tiem, kas lieto reti alkoholu, ir palielināts risks par 4% , tiem, kas lieto mēreni par 23%  un tiem, kas regulāri lieto par 60% lielāks risks saslimt ar krūts vēzi.   

  • Zarnu vēzis - mērens vai smags alkohola patēriņš ir saistīts ar 20% līdz 50% lielāku resnās un taisnās zarnas vēža risku. 

Alkohola atkarības ietekme uz smadzenēm 

  • Alkohols bojā smadzeņu saziņas ceļus (neironu ceļus), kā arī būtiski ietekmē smadzeņu zonas, kas kontrolē līdzsvaru, atmiņu, runu un spriestspēju, kā rezultātā palielinās traumu un citu negatīvu iznākumu iespējamība. Ilgstoša, smaga dzeršana un atkarība izraisa neironu izmaiņas un to samazināšanos.  

  • Sevišķi bīstama alkohola lietošana un atkarība ir pusaudža gados un agrīnā pieaugušā vecumā, kad cilvēkam rodas visvairāk jauni neironu ceļi. Alkohola lietošana var mainīt smadzeņu attīstības trajektoriju, izraisot izmaiņas smadzeņu struktūrā un funkcijās. Pētījumi liecina, ka atkārtotas pārmērīgas dzeršanas epizodes pusaudžu gados var mainīt pusaudžu smadzeņu attīstības trajektoriju un izraisīt sociālo, uzmanības, atmiņas un citu kognitīvo funkciju deficītu. 

  • Ja ir alkohola atkarība un turpinās aktīva lietošana, neskatoties uz skaidrām būtisku traucējumu pazīmēm, var rasties alkohola pārdozēšana. Alkohola pārdozēšana notiek, ja asinsritē ir tik daudz alkohola, ka smadzeņu apgabali, kas kontrolē pamata dzīvības uzturēšanas funkcijas, piemēram, elpošanu, sirdsdarbības ātrumu un temperatūras kontroli, sāk izslēgties. Alkohola pārdozēšanas simptomi ir psihisks apjukums, grūtības palikt pie samaņas, vemšana, krampji, apgrūtināta elpošana, lēna sirdsdarbība, mitra āda, blāvi reakcijas impulsi, piemēram, rīstīšanās reflekss (kas novērš aizrīšanos) un ārkārtīgi zema ķermeņa temperatūra. Alkohola pārdozēšana var izraisīt neatgriezenisku smadzeņu bojājumu vai nāvi. 

Cilvēkiem ar alkohola atkarību - biežāk uzdotie jautājumi
Kādas ir pazīmes, ka man ir alkohola atkarība?

Par alkohola atkarību signalizē bieža un nekontrolēta alkohola lietošana, kuras rezultātā aug tolerance un patērētā deva, neatkarīgi vai tiek patērēts alus, vīns vai viskijs. 

Kas ir atkarība?

Atkarība ir nespēja kontrolēt savu tieksmi lietot alkoholu vai citas narkotikas vielas. Ja tiek lietots regulāri, pieaugot devai tad visdrīzāk cilvēkam ir izveidojusies atkarība. 

Kā notiek atkarību ārstēšana?

Atkarību ārstēšana dažādās tās fāzes atšķiras. Piemēram, alkohola atkarību 1-3 stadijā ir iespējams uzveikt ar grupu terapijas vai individuālas terapijas palīdzību. Savukārt, ja ir jau 4 stadija kad iestājas ķīmiska atkarība, tad tikai terapija var nepalīdzēt un būs nepieciešama narkologa palīdzība. 

Alkohola atkarība un citu narkotisko vielu atkarība apdraud Jūsu fizisko, mentālo un sociālo labklājību! Neatlieciet un rīkojaties laicīgi, ja jūtat atkarību no kādas vielas!

Saistītie raksti

Grupu terapija alkoholisma uzveikšanai

Alkoholisms ir nopietna problēma, kas skar miljoniem cilvēku un viņu ģimenes
Publicēts 05/03/2023

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika