Sarunas par mīlestību un atkarībām
Gunita: „Atkarībā nav mīlestības. Visi atkarīgi cilvēki tiecas pēc mīlestības. Ir izteikta vēlme, lai tevi mīlētu. Visiem maniem klientiem ir ļoti plaša sirds. Viņi vēlas mīlēt un saņemt mīlestību. Un tad, kad tu nedabū atpakaļ tā, kā tu redzi, kā esi iedomājies, kā būtu tevi jāmīl, rodas aizvainojums, spīts un tā tālāk...”
Ieva: „Tāda kā mazvērtība?”
G. „Jā.”
I.: „Tāda iestāstīšana pašam sev – tu nekas neesi, neesi neko vērts... Man tā bijis visu laiku, bet tagad tā pašapziņa lēnām aug. Jā, pirmkārt, pašcieņa. Vienmēr bijusi sajūta - trūkst mīlestības.”
G.: „Pirmais jautājums ar kuru gribētu grāmatu sākt. Vai lietojot ir iespējams mīlēt un pareizi izprast mīlestību?”
I.: „Nē. Pilnīgi un kategoriski nē, jo tā mīlestība ir tāda samākslota un pārspīlēta. Vizmaz man tā bija. Jo tu pārspīlēti esi gatavs būt labs visiem un visur. Un tad, kad tu vairs nedzer, vismaz man tagad dzīvojot skaidrā izkristalizējās, ka tev ir tikai sava konkrētā ģimene un tev nav jāmīl visi, visa apkārtējā pasaule, viss, kur tu ej, viss, ko tu dari... Tev ļoti daudz kas atkrīt, ļoti, ļoti daudz kas.”
G.: „Es papildināšu. Tad, kad cilvēks lieto, ir tāds moments kā „pārspīlētā mīlestība”. Un tu sāc nopelnīt mīlestību, jo tu taču dzer, tu esi cūka, piedzērusies, smirdīga sieviete un tas pašnovērtējums tajā brīdī, protams, ir nenormāli zems. Lai izpelnītos, ka tu kaut kas esi, tu kļūsti ļoti jauks pret citiem un tādā veidā mēģini to mīlestību dabūt.”
I.: „Tādu mākslīgu.”
G: „Jā, jā! Tātad, vai ir iespējams mīlēt cilvēku un izprast mīlestību, izrādās, ka lietojot nevar. Un to es redzu arī attiecībās. Piemēram, sieviete grib iet ārā no atkarības... Un viņai esot ideālas attiecības ar vīru! Bet tad, kad sieviete pārtrauc lietot...”
I: „Tad sākas!”
G: „Jā, tad sākas! Mīlestības vairs nav!”
I. : „Jā, man vīrs teica tā. Kad tu dzer, vai arī tajos brīžos, kad jau zini, ka dabūsi to pudeli, tad ir tāda mīlestība, labestība... Jā, tad esmu gatava uz visu, arī citu cilvēku acīs. Apkrāvusies ar kaut kādiem drausmīgiem darbiem, iešanām, darīšanām, mājas pienākumiem. Atskatoties saprotu, ka tas vispār nebija vajadzīgs un tagad to visu esmu kancelējusi. Bet tad... Arī darbā, lai saprastu, ka neesi tik slikts, kaut kājās neturies... Tomēr ej katru dienu, lai tikai sevi kaut kā attaisnotu.”
G: „Jā, jo sabiedrība fonā visu laiku lieto un tev tā „homeopātiskā” alkohola deva palīdz kā tāda injekcija. Saistībā ar bērniem es dzirdēju tādu fenomenu, kas tagad ir modē. No rītiem tiek rīkotas bērnu ballītes un lai vecākiem nebūtu garlaicīgi, tiek piedāvāts šampanietis vai kaut kas nevainīgs. Lai taču vecāki būtu priecīgi un bērniem kļūtu jautri no tādiem vecākiem. Man tik foršs tētis un mamma... Vai tad bērns to nepamana? Jo iepriekš mamma bija dusmīga, sagruzījusies, stresaina, bet nu pēkšņi tik ļoti mīļa!”
I.: „Jā, tas bērnos atbalsojas ļoti, ļoti spilgi. Man bija tā, ka meitenes prasa: „kā? Kas par lietu? Nav garīgā?”, bet tajā dienā, kad es jau zināju, ka vakarā man būs zaļā gaisma un varēšu dzert, visu dienu garīgais bija perfekts. Cik šausmīgi tas bērnam no malas, jo viņš jau nesaprot kāpēc mamma šodien ir dusmīga, jo mamma nosolījusies trīs dienas nedzert. Nu nav tas garīgais trīs dienas nekāds. Kad pienāk tā ceturtā diena, tad viss forši. Tā mīlestība mākslīgi tiek radīta arī pret bērniem.”
G.: „Tātad uz pirmo jautājumu mums abām ir viena atbilde - nav iespējams mīlēt lietošanas laikā. Arī starp posmiem. Tā ir ilūzija.”
I.: „Jā.”
G. : „Tāpēc vilšanās ļoti daudziem pāriem un arī bērniem. Ir teiciens – „labāk būtu dzērusi, jo tad tu mani mīlēji, bet tagad tu mani nemīli.”
I.: „Jā, piekrītu.”
G.: „Ejam tālāk. Vadošās sajūtas lietošanas laikā. Man ir pierakstīts „vaina un agresija”. Kādas bija tavas sajūtas? Pastāsti par sevi. Tagad tev septiņi mēneši remisijā – skaidrībā. Tu atceries to veco dzīvi. Kādas bija vadošās sajūtas un kādas tās ir tagad? Kā tad bija... Diendienā?”
I.: „Diendienā... Kad biju iedzērusi man uzreiz sākās agresija. Ļoti liela agresija pret ģimeni, pret meitenēm, vīru. Meitenēm tās vispār bija šausmas, es priecājos, ka viņām nav jāmeklē speciālists, jo es pilnīgi nepamatoti, no kaut kādiem nepareizi pateiktiem vārdiem, no kaut kādas nekārtības, es varēju... Nu, labi, sist es nesitu. Bet stāvēju kā pūķis pretī, apsaukāju, ņēmu nost telefonus. Mani vēl vairāk satracināja tas, ka viņas pretojās. Meitenes saprata, ka fiziski jau es viņas neaiztikšu, bet uz to „padzērušo” māti viņām riebās skatīties. Bija ļoti, ļoti smagi. It sevišķi ar vidējo meitu. Viņa mani nicināja un nievāja, bet es vēl agresīvāk pretī – tu vispār nekas neesi un ko tu te atļaujies!”
G.: „Nenormāla aizkaitinātība?”
I. : „Jā.”
G. : „Aizkaitinātība no sīkumiem, kas pāriet agresijā. Kādas vēl bija sajūtas?”
I. : „Nākamajā dienā es atcerējos tikai daļēji. Nu, tāda dzēruma stadija. Kad biju sadzērusies, likās, es visu varu! Tāds skaistais sākums. Nu gan iešu un darīšu pa visu māju... Tēloju tādu saimniecisku un nezin kādu, bet nākamajā dienā skatoties uz to visu saproti, ka nekas reāli jau nav darīts... Iedzēru, izgāju ārā uzmēķēju. Un tā uz riņķi.”
G.: „Seko vainas sajūta?”
I.: „Jā, ļoti. Nākamjā dienā.”
G. : „Aizkaitinājums, kas pāraug agresijā, tad vainas un kauna sajūta. Kāda vēl?”
I. : „Nujā... Es pat nezinu, jo otrā diena... Par vainas un kauna sajūtu to pat grūti nosaukt, jo tas bija vēl kaut kas trakāks. Es pat nezinu īsto vārdu, jo es savu bērnu priekšā tēloju kā eju kārties. Nevis tēloju, bet paņemu striķi un demonstratīvi aizeju uz šķūni...”
G. : „Tāda demonstrēšana?”
I. : „ Jā, izrādīšanās. Es jums pierādīšu, ka varu aiziet sevi nogalināt...”
G.: „Visi vainīgi, ka tev ir slikti... Un tādēļ viņiem tagad arī būs slikti.”
I.: „Jā, tas ir šausmīgi.”
G.: „Nu, redzi, ejam tālāk. Un kādas ir vadošās sajūtas tagad skaidrībā dzīvojot?”
I.: „Tagad... Man nav pilnīgi nekādas vainas sajūtas, esmu laimīga arī tajās dienās, kad nav tās labās dienas. Man īstenībā patīk arī tādas. Man ir pazudusi agresija, esmu mierīga... Ja agrāk, lietojot, ļoti iesaistījos diskusijās, gribēju kaut kādu savējo taisnību pierādīt, tad tagad... Mācos atzīt, ka man nav bijusi taisnība. Būt godīgam, tas ir ļoti svarīgi. Tik forši! Kā beidzu sev melot, tā arī pārējiem vairs nemeloju. Tas negatīvais izzudis kā lieks. Es, protams, dusmojos, bet tagad meitenes zina, ja jau dusmojos, tad tās dusmas ir pamatotas, jo esmu diezgan labsirdīgs cilvēks. Jā, diezgan jocīgi.... No tās miera sajūtas.”
G.: „Tas, ko mēs minējām – agresija, aizkaitinātība, dusmas, kauns, vaina...”
I.: „Vienu brīdi tas viss pazudis un nav vairāk jākaunas, esi brīvs no tā.”
G.: „Man klienti stāsta, ka tas ir tik forši, aizej uz dārziņu un nav kauns satikt audzinātāju!”
I.: „ Un ja runā ar kādu, nav vairs jāuztraucas, ka varbūt kaut ko neatceries kas dzērumā sarunāts.
G.: „Starp citu, ja mēs paņemam klāt sociālo aspektu. Tie, kas baidās iziet no atkarības, domā, kā tad tagad es komunicēšu? Jo, izrādās, tu jau komunicē tikai lietošanas brīžos. Pārējā laikā tev ir kauns un vaina, tu izolējies no sabiedrības. Kā man viens pusis stāstīja – beidzot esmu sācis sveicināt citus vecākus, kuri ved bērnus uz dārziņu. Izrādās – re kur ir tā socializēšanās, kas pa īstam sākas tikai tad, kad izej no atkarības. Varbūt paņemam nākamo tēmu – kāda bija socializēšanās tad un kāda tā tagad?”
I.: „Tagad... Nu, man tāds darbs kur daudz jārunā...”
G: „Bet kā tev, Ieva, bija, kad gāju uz darbu paģirās?”
I: „Es brīžam darbā arī dzēru. Mazos šampīšus. Kādus septiņus-astoņus pa dienu.”
G.: „Un tu visu laiku esi tā kā...”
I: „Jā, jā... Un... Es jau parasti ar cilvēkiem tāda atklāta un godīga. Un tad es tur jokojos un smējos... Par daudz. Pieļauju, ka no malas izskatījās briesmīgi. Jo tagad redzot mazliet iedzērušu cilvēku, uzreiz pamani, ka dzēris. Nujā. Es it kā es skrēju, skrēju, skrēju... Arī priekšniece mums nav tāda, kas kādam kaut ko baigi aizrāda, ir piedevusi ballēšanos, kad tu īsti neatceries, kā viss beidzās. Bet tagad komunikācija ar cilvēkiem ir tāda patiesa. Jo es eju pa īstam. Ar īstiem jokiem. Runājos ar bērniem pa īstam, tur ir tā brīvība.”
G.: „Jo lietojot ir tas saspringums, mākslīgums...”
I: „Jā, jā!”
G.: „Visu laiku sasprindzis, tādā kā mākslīgā tonusā, bet īstenībā jau neesi tāds, kāds esi, patiess. Bet tagad tu beidzot vari brīvs un jauks.”
I.: „Jā. Un, piemēram, ar kolēģiem... Sākumā es domāju, ka būs tā jocīgi, bet vēlāk sapratu, ka tieši tā ir OK, bez tām liekajām sarunām, jo iedzerot es biju tajā pūlī, kur esi gatavs visus aprunāt un spriedelēt, cik dzīvē viss slikti. Tagad vairs neeju uz darbu klačoties. Es komunicēju, viss kārtībā, bet tās liekās sarunas ir beigušās, no tām esmu distancējusies.”
G: „Mazāk aprunāšanas...”
I: „Jā, vairs nelamājos.”
G.: „Pazūd rupji vārdi, žēlošanās un čīkstēšana par tuviniekiem.”
I. : „Nē, vispār nav.”
G. : „Atceries agrāk? Dzer un visu laiku sūdzies. Par vīru, bērniem...”
I.: „Jā, par visu.”
G.: „Reāli sūdzies...”
I.: „Jā.”
G.: „Tātad, socializēšanās nozīmēja sūdzēšanos!?”
I.: „Jā. Un vispār tādas bezjēdzīgas tēmas.”
G.: „Gaušanās, ka viss ir slikti. Kāds ir pašnovērtējums sievietei, kura regulāri lieto?”
I.: „Kad esi skaidrā, tad ļoti zems. Iekšēji es biju sevi ļoti nolikusi. Ka neesmu nekas, pilnīgi nekas, vispār nulle. Nemaz nesaproti kāpēc eksistē un priekškam. Vēl jau kaut kāds veselais saprāts saglabājies, ka tev ir bērni, ka ir jāiet un jāstrādā, bet tu dzīvo tādā kā... Nu... Tu nedzīvo. Nemitīgi dari vienu lietu aiz nākamās. Kā robots ej uz darbu, nāc mājās, sataisi paēst, iztīri māju...”
G.: „Bet kāpēc, tu nezini! Tev nav dzīves mērķa.”
I.: „Jā. Tagad pašnovērtējums lēnām aug. Ļoti lēnām. Katru dienu notiek kaut kas... Nu, kā šodien – satiec un parunā...”
G.: „Kaut kas jauns, kas paplašina apziņu.”
I.: „Jā. Tā ļoti lielā fantazēšana, kad tu iedzer... Jo tad jau liekas, ka esi pati seksīgākā sieviete...”
G.: „Princese...”
I.: „Jā, skaistākā un...”
G.: „Pazūd pumpas...”
I.: „Jā, jā un kā es darīšu visu... Man piemērs par to pašu dziedāšanu. Es vienmēr fantazēju – kā es iešu, kā piedalīšos, bet tā arī neuzdrīkstējos to darīt. Tagad esmu trešo reizi pieteikusies. Beidzot braukšu un darīšu!”
G.: „Man viena klienta izejot no atkarības saprata – nu kam man tik daudz to pulciņu!? Viņa gāja dejošanā, gleznošanā, vēl kaut kur... Lietojot cilvēks mēdz darīt to, kas viņam nemaz nav vajadzīgs.”
I.: „Jā, jo vajag atzinumu, ka tu vēl eksistē.”