Kas ir ātrie ogļhidrāti un kāpēc tie ir problemātiski?
Ātrie ogļhidrāti ir produkti, kuri ātri uzsūcas organismā un strauji paaugstina cukura līmeni asinīs.
Tajos ietilpst:
- Baltmaize, makaroni un citi rafinēti miltu izstrādājumi.
- Saldumi, kūkas un konditorejas izstrādājumi.
- Saldinātie dzērieni, ieskaitot limonādes un enerģijas dzērienus.
Šie produkti ir ļoti populāri, jo tie ir viegli pieejami un rada ātru enerģijas pieplūdumu. Taču šo enerģijas līmeņa kāpumu ātri vien nomaina kritums, radot noguruma sajūtu, aizkaitināmību un pat garastāvokļa pasliktināšanos.
Hronisks iekaisums un smadzeņu veselība
Cukurs un rafinēti ogļhidrāti ir saistīti ar hronisku sistēmisku iekaisumu, kas ir būtisks faktors daudzās garīgās veselības problēmās, tostarp depresijā. Lūk, kā tas notiek:
- Pārmērīgs cukura patēriņš izraisa iekaisuma marķieru, piemēram, C-reaktīvā proteīna (CRP), interleikīna-6 (IL-6) un tumora nekrozes faktora alfa (TNF-alfa), palielināšanos. Šie iekaisuma procesi ietekmē ne tikai ķermeni, bet arī smadzenes, radot neiroiekaisumu.
- Neiroiekaisums var izjaukt smadzeņu šūnu darbību un samazināt smadzeņu plastiskumu, kas ir būtisks emocionālā līdzsvara saglabāšanai.
Pētījumi ir parādījuši, ka cilvēkiem ar depresiju ir augstāks šo iekaisuma marķieru līmenis nekā cilvēkiem bez garīgās veselības problēmām. Šie iekaisuma procesi var kavēt neiroģenēzi – procesu, kurā veidojas jaunas smadzeņu šūnas, īpaši hipokampā, kas atbild par emociju regulēšanu un atmiņu.
Trūkumi neirotransmiteru darbībā
Smadzeņu darbība ir atkarīga no neirotransmiteru - ķīmisko vielu, kas pārraida signālus starp smadzeņu šūnām. Pārmērīgs cukura patēriņš negatīvi ietekmē šo procesu vairākos veidos:
Serotonīna līmeņa izmaiņas:
- Cukurs īslaicīgi stimulē serotonīna - “laimes hormona” - izdalīšanos. Tas rada īslaicīgu labsajūtu, kas pēc tam tiek nomainīta ar serotonīna izsīkumu, kas var veicināt depresijas simptomus.
- Turklāt pārmērīgs cukura patēriņš var samazināt serotonīna receptoru aktivitāti, ierobežojot smadzeņu spēju regulēt garastāvokli.
Dopamīna sistēmas disbalanss:
- Cukurs izraisa dopamīna izdalīšanos, radot līdzīgu efektu kā atkarību izraisošās vielas, piemēram, nikotīns vai alkohols. Ar laiku smadzenes kļūst mazāk jutīgas pret dopamīnu, tāpēc cilvēkam nepieciešams arvien vairāk cukura, lai sasniegtu to pašu efektu, kas veicina emocionālo izsīkumu un depresiju.