Alkohols - Nr.1 narkotika pasaulē pēc nodarītā kaitējuma indivīdam, sabiedrībai un ekonomikai
Daudziem iespējams liekas, ka Covid19 ir mūsdienu ēras lielākā pandēmija, ko esam piedzīvojuši, taču paralēli klusām un daudziem līksmi svinot, pēdējos 30-50 gadus plosās bīstama pandēmija, kas katru gadu nogalina vismaz 3 miljonus pasaules iedzīvotāju un vēl simtiem miljonu bojā veselību katru dienu.
Paradoksāli ir tas, ka cilvēki izbauda, priecājas un vēl samaksā ~2 triljonus dolāru gadā šai nozarei, kā arī vēl papildus visdrīzāk tikpat, lai cīnītos ar šīs pandēmijas sekām. Tikmēr vīruss ar mūsu atbalstu un svētību izplatās arvien straujāk – mēs iemācam savus bērnus un draugus to iemīlēt un baudīt, kā arī mūs mulsina tie, kuri atsakās piedalīties šajā masveida pašiznīcināšanās festivālā.
Alkohola patēriņa sekas gan globāli, gan Latvijā ir graujošas - palielināts slimību un nāves gadījumu skaits, milzīgs slogs uz veselības aprūpi, kā arī ievērojami ekonomiskie zaudējumi. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ziņojums norāda, ka globāli apmēram 5.3% (3 miljoni) no visiem nāves gadījumiem ir saistīti ar alkohola lietošanu. Latvijā, pēc Veselības ministrijas datiem, alkoholisko dzērienu patēriņš uz vienu iedzīvotāju ir viens no augstākajiem Eiropā un pat pasaulē, un ar alkohola lietošanas izraisīto nāves gadījumu procentuālo daļu ap 14.3% (4200) no kopējā mirstības skaita. Savukārt negatīvā ietekme uz ekonomiku ir graujoša, pēc pēdējām aplēsēm, tiešās un netiešās izmaksas sastāda līdz pat 600 miljoniem eiro gadā, kas ir 1,8% no IKP. Turpretī tēriņos uz alkoholu esam pirmajā vietā Eiropā, tērējot gandrīz 1 miljardu eiro gadā alkohola iegādei! Aizdomājaties, ko mēs varētu atļauties uzlabot savā un valsts dzīves kvalitātē, ja mēs pārstātu lietot alkoholu?